Zapisane na później

Pobieranie listy

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w diecezji

W wielu miejscowościach scenariusz był podobny. Były modlitwy za Ojczyznę, składanie kwiatów pod pomnikami i oddawanie czci Maryi Królowej.

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

|

GOSC.PL

dodane 04.05.2024 04:51

Dokładnie 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację Ustawę Rządową - Konstytucję 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

W Łowiczu Msza św. w bazylice katedralnej była głównym punktem miejsko-powiatowych obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Eucharystii, która sprawowana była w intencji ojczyzny uczestniczyli: poczty sztandarowe, włodarze miasta i powiatu, służby mundurowe, harcerze, przedstawiciele grup i stowarzyszeń oraz szkół. Po liturgii włodarze złożyli kwiaty pod pomnikami Synom Ziemi Łowickiej - Bojownikom o Niepodległość oraz pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

W Skierniewicach rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęto w kościele garnizonowym. O godz. 11:00 została odprawiona uroczysta Msza św. za Ojczyznę. W południe pod pomnikiem niepodległości na placu Jana Pawła II oficjalne delegacje złożyły kwiaty. Przez dwa dni w Muzeum Historycznym Skierniewic mieszkańcy mogli obejrzeć  wystawy czasowe: "Społeczeństwo Obywatelskie dla Rzeczypospolitej", "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii", "Tajemnice skierniewickich pocztówek" oraz wystawę stałą "Dzieje Skierniewic".

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w diecezji   W Skierniewicach kwiaty złożono pod pomnikiem Niepodległości.

Podobnie jak w Łowiczu, i Skierniewicach w Rawie Mazowieckiej wierni spotkali się najpierw na Eucharystii w intencji ojczyzny w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej. Później na placu Piłsudskiego uroczyście wciągnięto flagę na maszt i odegrano Mazurek Dąbrowskiego. Odbyło się też oficjalne przemówienie okolicznościowe Marcina Broniarczyka, Dyrektora Muzeum Ziemi Rawskiej. Po oficjalnej części uroczystości rozpoczęło się Radosne Święto czyli 10. Festyn Organizacji Pozarządowych. W ramach obchodów zorganizowano także Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja o Puchar Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka.

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w diecezji   W Rawie Mazowieckiej w obchodach uczestniczyło wielu wiernych. Archiuwm Radia Victoria 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w diecezji   W programie był Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja. Archiwum Radia Victoria

Także w Kutnie część oficjalną uroczystości zainaugurowała Msza św. za Ojczyznę odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca. Następnie uczestnicy liturgii przenieśli się do parku Traugutta, gdzie odśpiewano hymn narodowy. Po części oficjalnej zorganizowano pokaz tańców narodowych w wykonaniu  przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, a także koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. W ramach obchodów zorganizowano także została "Retro potańcówka" z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej i Maciejową Kapelą. W parku odbył się też Piknik Rodzinny połączony z Kutnowskim Piknikiem Organizacji Pozarządowych.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..